Památné stromy v České Rybné, Díl I.

Dostala se nám do rukou publikace Františka Hrobaře z roku 1949 Staré památné stromy na Žamberecku, Králicku a Rokytnicku v Orlických horách, ve které zmiňuje několik stromů, o kterých ani znalý Rybeňák často nemá zdání.

Věděli jste, že „nad pěšinou (dnes tedy již pěšina není zcela patrná) vedoucí z České Rybné do Žamberka u pole na lesním okraji v části „na horce“ na hranicích katastrů Bohousová a Česká Rybná, patřící dříve Charlesu Parishovi, velkostatkáři v Žamberku“ stojí BUK LESNÍ (o=3 m, v = 16 m)? Ale není to jen tak ledajaký buk. „Nízký, zdravý buk má silné větve v koruně, která jest souměrně košatá. V kůře jsou vyřezány již z minula křížky. Na kmeni visí obrázek Anděla strážce. Je tu klidno a zvečera smutno.“ Věděli jste, že zde kdysi strašilo?

IMGP0397

My jsme buk navštivili, marně pátrajíc po obrázku Anděla strážce. Co myslíte, nebylo by pěkné ho sem znovu umístit?

IMGP0404Doufáme, že se Vám náš článek líbil a že se už těšíte na další pokračování. V následujících dílech se dozvíte informace o LÍPĚ VELKOLISTÉ A MODŘÍNU EVROPSKÉM, stromech, které se nějakým způsobem v Rybné proslavily. Ale nepředbíhejme.

Text byl čerpán z: Hrobař, F.: Staré a památné stromy na Žamberecku, králicku, a Rokytnicku v Orlických horách. Praha 1949. Nákladem Svazu spolků okrašlovacích a ochranářských v Praze I. Citováno ze s. 27, celkem 160 s.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>